Hekime Yönelik Saldırıyı ve Sağlık Bakanını Kınıyoruz

Sosyal Medyada Paylaş

Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3. Dahiliye Klinik Şefi Doç. Dr. Necati Yenice, 27 Aralık günü hastane önünde silahlı saldırıya uğradı. Saldırganın bu eyleminin eşinin ölümünden doktoru sorumlu tutması sebebiyle yaptığı medyada genişçe yer aldı.

Doç. Dr. Necati Yenice’ye yapılan saldırı hekimlere yönelik şiddetin ilki değildi ve maalesef sonuncusu da olmayacak.

Yıllardan beri sağlıkla ilgili sorunların hedef tahtasına hekimleri oturtanlar, popülist politikalar uğruna hekimi kamuoyuna şikayet edenler, insan sağlığı için gecesini gündüzüne katarak hizmet etmeye çalışanları aşağılayanlar şimdi ektikleri tohumun verdiği meyveyi bir kez daha görmüş oldular.

Dr. Necati Yenice’ye doğrultulan silah ve sıkılan kurşunlar artık her an her hekime yönelebilmekte ve hekimler can güvenliğinden yoksun çalışmaya mecbur edilmektedir.

“Hasta ölüyorsa doktor suçludur. Hastanenin telefonunu açan yoksa doktor suçludur. Trafik sıkışık ve ambulans yetişemiyorsa yine hekim suçludur” anlayışına sürüklenen bu toplumu kim aydınlatacak ve hekime kim sahip çıkacak?

Bugüne kadar sabırla SUSTUK, BEKLEDİK ve İSTEDİK ki; sayın Sağlık Bakanı basına, medyaya, kamuoyuna karşı hekime yönelik şiddeti kınayan, hekime sahip çıkan, hekimin “yaşatmak için büyük fedakarlıkla çalışan” olduğunu anlatan bir iş yapsın, bir eylemde bulunsun. Ne acıdır ki, her fırsatta hekime yüklenmeyi ihmal etmeyen sayın Bakandan en ufak bir ses çıkmadı ve hekime yönelik şiddeti göstermelikte olsa kınayamadı.

Hekimlik onur, gurur ve itibarını yok etmeye büyük gayret gösteren başta sayın Sağlık Bakanı olmak üzere sağlık sorunlarının sebebini hekimler olarak tarif etmeye çalışan herkes bu ve benzeri saldırıları yapanlar kadar sorumludur.

Hekime yönelik her türlü saldırıyı nefretle KINIYORUZ.

Hekimin fedakarlık demek olduğunu anlamayan ve anlatmayan Sağlık Bakanını KINIYORUZ.

Yaşatmak için var olan hekimlerin yok edilmemesi için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Saygılarımızla.

YÖNETİM KURULU