HOCALI SOYKIRIMDAN KARABAĞ ZAFERİNE

Sosyal Medyada Paylaş

 

1992 yılının 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gecesi, Sovyet Rusya destekli Ermeniler tarafından Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesi Hocalı kasabasında insanlık tarihinin en korkunç soykırımlarından biri gerçekleştirildi.

106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Katliamdan 76’sı çocuk 487 kişi ağır yaralı olarak kurtuldu, Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı. Katliamda 8 aile tamamen yok edildi, 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 çocuk ise ebeveynlerinden birini kaybetti. Azerbaycan topraklarının 1/5’i Ermeniler tarafından işgal edildi. 2020 yılına geldiğimizde ise her açıdan kendini modernize eden Azerbaycan Cumhuriyeti, Ermenilerin her fırsatta gerçekleştirdiği taciz atışlarına karşılık vererek büyük bir harekat başlattı. Tarihe 2. Karabağ savaşı olarak adını yazdıran bu hareket neticesinde Azerbaycan, yalın ayak terketmek zorunda kaldığı vatan topraklarına büyük bir zafer ile geri döndü.

Milliyetçi Hekimler Derneği ve diğer STK paydaşlarımızda organize ettiğimiz video konferansımızda, Prof. Dr. Okan YEŞİLOT ve Prof. Dr. Kamil Veli NERİMANOĞLU hocalarımızın sunumlarıyla ‘HOCALI SOYKIRIMDAN KARABAĞ ZAFERİNE’ gelinen süreci aydınlatmaya çalıştık.

İzlemek izin bağlantıyı tıklayın

Hocalı Soykırımından Karabağ Zaferine